27 maja, 20200

Dezodorant naturalny w kremie – zdrowa i bezpieczna alternatywa dla antyperspirantu

Dezodorant i antyperspirant to bardzo popularny produkt w naszej łazience – tuż obok kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Jednak od niedawna coraz więcej mówi się o negatywnym wpływie składników, które znajdują się w kosmetykach do pielęgnacji delikatnej skóry pach. Dlatego chcemy Wam pomóc w wyborze takiego zestawu, który będzie spełniał wszelkie oczekiwania, ale nie będzie negatywnie oddziaływać na Wasz organizm. 

 

 

Kilka faktów o poceniu się.

Pot to naturalna wydzielina ciała, która pojawia się nawet podczas spoczynku. Jest wydzieliną gruczołów potowych składającą się z wody, soli, tłuszczów, mocznika, mikroelementów.

Gruczoły potowe umiejscowione są w skórze na prawie całej powierzchni ciała. Ich ujście stanowią pory potowe znajdujące się w naskórku. Pocimy się w trakcie aktywności ruchowej czy podczas upałów i nie ma w tym nic niepokojącego. W ten sposób organizm reguluje ciepłotę ciała, ale także uwalnia się od substancji toksycznych. Dba też o wilgotność skóry, dlatego pot wydzielamy nawet zimą. Możemy się również pocić w innych sytuacjach takich jak nasilający się stres, lęk lub nerwowość.

 

Bardzo ważna kwestią jest rozróżnienie dezodorantów od antyperspirantów. Oba walczą z brzydkim zapachem, lecz drugie mają ponadto za zadanie pozbycie się mokrych plam przez blokadę ujść gruczołów potowych, co już nie jest obojętne dla naszego organizmu.

 

Popularne i powszechnie dostępne produkty do pielęgnacji skóry pod pachami zawierają wiele substancji chemicznych, które nie służą naszemu zdrowiu. Należą do nich m.in.:

 

  • Aluminium –  jest aktywnym składnikiem większości antyperspirantów.  Działanie kosmetyków zawierających w swych składach sole aluminium, może być niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ  przy regularnym aplikowaniu przenikają do naszego organizmu i kumulują się w tkankach. Coraz więcej badań dowodzi, że aluminium może mieć działanie genotoksyczne i estrogenne, ale też może być odpowiedzialne za występowanie raka piersi. Niestety, naukowcy dopatrują się związku pomiędzy aluminium występującym w kosmetykach a występowaniem choroby Alzheimera i innych chorób układu nerwowego. 
  • Parabeny – to substancje chemiczne używane w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym. Są konserwantami chroniącymi artykuły przed pleśnią czy drobnoustrojami. Mają właściwości estrogenopodobne i mogą wpływać na równowagę hormonalną organizmu. Mogą powodować wiele problemów zdrowotnych czy zwiększać ryzyko nowotworów oraz powodować bezpłodność u mężczyzn.
  • Triclosan – to kolejny powszechny składnik chemiczny występujący w dezodorantach mający za zadanie zapobiegać przykremu zapachowi, jednak został również połączony z wieloma różnymi problemami zdrowotnymi oraz zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka.

Obecnie na rynku kosmetycznym jest coraz więcej produktów bez aluminium, triclosanu czy innych szkodliwych substancji chemicznych, dlatego jak zawsze zachęcamy do czytania składów kupowanych kosmetyków. Dzięki temu możemy znaleźć zdrową alternatywę dla powszechnie uznanych kosmetyków do pielęgnacji skóry pach. 

 

Czego powinniśmy szukać w naturalnych dezodorantach?

Producenci kosmetyków naturalnych bazują głównie na naturalnych produktach, które nie tylko nie szkodzą, ale również dbają o naszą skórę. W naturalnych dezodorantach możemy znaleźć takie składniki aktywne jak:

  • soda oczyszczona 
  • skrobia kukurydziana
  • puder bambusowy
  • węgiel aktywny
  • ziemia okrzemkowa
  • sole srebra

Owe naturalne kosmetyki wzbogacane są o różnego rodzaju ekstrakty z ziół i roślin, witaminy czy olejki eteryczne. Ponadto zawierają środki pielęgnacyjne, np. olej kokosowy, olej jojoba, masło shea i inne.

 

Pamiętajmy, aby kosmetyki wybierać świadomie: czytajmy składy! Nie kierujmy się tylko ceną, znaną marką czy ładnym zapachem. Dzięki temu możemy nie tylko dbać o nasze zdrowie i organizm, ale czerpać przyjemność ze stosowania odpowiednich kosmetyków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *