10 czerwca, 20200

Szampon w kostce

Na pewno już słyszeliście o szamponie w kostce i zadajecie sobie pytanie: ok, tylko po co? Przecież te
w płynie są łatwo dostępne, proste w użyciu, a szampon w kostce to z pewnością kolejny chwyt marketingowy. Otóż nie!

 

Przede wszystkim, klasyczne szampony w płynie są pakowane w plastikowe butelki, a jak wiadomo – zgodnie z duchem eko – im mniej plastiku, tym lepiej dla środowiska. U większości z nich skład pozostawia wiele do życzenia, m.in. dlatego, że zawierają syntetyczne składniki, w tym SLS, SLES, parabeny i silikony. Mydliny po tych produktach trafiają do kanalizacji i wód gruntowych, co jest szkodliwe dla środowiska.

Tymczasem szampony w kostce w przeważającej mierze są produkowane z naturalnych, wegańskich i pochodzących z ekologicznych upraw składników. Nawet substancje myjące zawarte w szamponach w kostce to naturalne detergenty, np. SCI (Sodium Cocoyl Isethionate) to łagodny detergent produkowany na bazie oleju kokosowego, całkowicie biodegradowalny, a więc przyjazny środowisku. Jest również delikatny dla oczu, włosów i ciała. Ma doskonałe właściwości myjące i pozytywnie wpływa na kondycje włosów.  Dzięki temu składnikowi otrzymamy gęstą i bogatą pianę. 

W szamponach w kostce możemy również znaleźć różnego rodzaju składniki pielęgnujące takie jak: 

  • oleje roślinne – mają zbawienny wpływ na nasze włosy, pielęgnują, odżywiają i pomagają utrzymać optymalny poziom nawilżenia 
  • glinkę białą –  jest świetnym absorbentem toksyn i chroni skórę głowy przed przetłuszczaniem się 
  • zioła –  poprawiają kondycję włosów oraz w delikatny sposób oczyszczają je i skórę głowy bez naruszania warstwy hydrolipidowej

Szampon w kostce aplikuje się równie łatwo, co ten w płynie. Możesz wybrać jedną z kilku dostępnych technik: 

  • wkładamy kostkę pod kran, następnie rozcieramy w dłoniach, aż zacznie się pienić, a potem pianę nakładamy na mokre włosy.
  • pocieramy kosmetykiem mokre włosy, aż po chwili pojawi się w piana. Jeżeli masz długie włosy i chcesz uniknąć ich splątania, nakładaj szampon ruchem w jednym kierunku – od głowy po końce włosów.
  • wrzucamy kostkę szamponu do słoika, dolewamy tyle wody, ile potrzebujemy do jednorazowego umycia i wstrząsamy – tak powstałą pianą z wodą spłucz włosy i chwilę masuj. 

Bez względu na wybraną technikę po umyciu włosy wystarczy tylko spłukać wodą, a kostkę wysuszyć. Nie ma potrzeby używania płukanek zakwaszających, ponieważ szampon w kostce to nie to samo, co mydło w kostce. Często te dwa produkty są naprzemiennie nazywane, ale różnica jest znacząca, bo szampony w kostce mają odczyn kwaśny, a mydła do włosów – zasadowy. Dlatego po mydle bez użycia płukanki możemy mieć włosy sztywne i posklejane. 

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną kwestię związaną z wydajnością szamponów w kostce. Jeden kosmetyk o wadze ok. 70 g powinien starczyć na 40-50 myć, więc myjąc nim włosy co drugi dzień, będziesz się nim cieszyć aż 3 m-ce. Oczywiście mają na to wpływ różne czynniki jak twardość wody, rodzaj i długość włosów.

Szampon w kostce to również idealny towarzysz podróży. Po pierwsze, zajmuje dużo mniej miejsca niż klasyczne butelki. Po drugie, nic nam się nie rozleje do wnętrza walizki i  kostkę możemy spokojnie spakować do bagażu podręcznego. Nie musimy się też martwić, że przekroczymy graniczną objętość 100 ml, gdy planujemy podróż samolotem, ponieważ kostka nie zalicza się do płynów. 

 

Nie bójmy się nowości! Testujmy, czytajmy składy i wybierajmy świadomie wszystkie produkty do pielęgnacji ciała i włosów. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *